A Tndrkert Virgai
Lttam egy fnyl alakot, magas hegyek aljn sttl erd szln. Kezeit elre nyjtotta, mintha el akart volna rni valakit. De nem volt ott senki, csak . Fny-ruhjt knny szl lengette, fny-haja hullmzott. Egybknt csend volt s minden mozdulatlanul vrt valamire. is.
Holdfny
Amikor a hold a legfnyesebben vilgt s a hegyek fell tiszta szell szll al a vlgybe, gyere el a legsrbb erd szlre; ott vrok rd. Pontosan rkezzl, mert idm ki van szabva. Ha elksel, visszamegyek oda, ahonnan jttem s csak ezer v s egy nap mlva tallkozhatunk jra.
Valaha ember voltam n is, akirl lmodoztl: ervel, szerelemmel, vad akarattal, kitartssal, soha fel nem adva az lmaidat. Fnyes takart szttl rlam, illatosat, knnyt, szneset, puht. S az lom-takar csak ntt s ntt, s egyszercsak elrt engem is s bebortott fnyvel, melegvel, vgtelensgvel. Nem tudtam vdekezni az lmaid ellen, gy n is lomm lettem, s te akkor elvesztettl engem. Szemed mohn itta hullmz fnyemet, de kezed a levegt markolta, amikor felm nyjtottad. Akkor mr messze jrtam, messze a fldtl, az emberektl, tled. lomorszg lett a hazm, sok ms mindenkivel egytt, akiket az emberek vgtelen vgyai reptettek ide. Itt bke van, llandsg, vrakozs s nha visszatrs az emberek kz, rpke percekre: htha eljn az, aki ide ztt, s visszavisz maghoz. Htha ismt ember lehetek... Minden lom-lak megprblja. n is. Ezer v s egy naponta kinylik a Kapu, s mi - huss! - szerteszllunk, dobog szvvel, soha nem szn remnnyel. n hozzd, msok: akikhez tartoztak.
Nekem knny a vrakozs, neked lehetetlen, mert leted vges. Ezrt pontos lgy. Ha a fk rnyka rm vetl, fnyem kialszik s te senkit nem tallsz ott.
Knnyen megismersz, mert mr ismertl korbban is. Knnyen rm tallsz, mert fny vagyok, messze vilgtok, tl a fkon, tl a mezn, tl a lelkeken. Ruhm is fny, vidman lebeg, hvogat, kedves.
Pontos lgy, mert vrok rd. S ha eljssz, rintsd meg feld nyjtott kezem s n jra ember leszek. lbb az lnl, de nem enyszek el, forrbb a tznl, de nem getlek meg, puhbb a brsonynl, szebb az lmaidnl.
Ha eljssz, megfogjuk egyms kezt s soha tbbet nem engedjk el.
Gyere...
Vrlak...
Nagyon...
Egyszer azt mondtad, hogy jrtl a Titkok Kertjben. n is rleltem a Kapura, belptem a Kertbe s mindazt a sok szpet, amit ott talltam, Neked adom.
A Tndrkert virgai
A Tndrkertbe a Tndrkapun t lphetnk be.

A Kapuhoz Tndrlpcsk vezetnek, amelyeken jrva sohasem fradunk el, s amelyek jjel arany-fnnyel vilgtanak, hogy biztosan odatalljunk a Kapuhoz.
A Tndrlpcsket Tndrfk s Tndrbokrok szeglyezik, s br lombjukon tst a nap, alatta hs illatok szllnak. A fk alatt Tndrpadok sorakoznak, s ha lelnk rjuk, megsimogatnak, tlelnek s kedves szavakkal beszlnek hozznk.
A Tndrfk alatt Tndrf sarjad, mindig frissen, meleg-zlden, hvogatan.
A Tndrkert virgai igen sokflk s vltozkonyak. Hol ilyenek, hol olyanok, mindig illatoznak, ha gy tartja kedvk, tncolnak s nekelnek, vagy tltznek msik szirom-ruhba, s akkor msfle virgok lesznek. A Tndrvirgok szeretnek jtszani, hogy aki megll mellettk rmmel nzze ket s tovbbmenve boldog legyen. A Kertben mindentt nylik valamilyen Virg. Nappal tbb, jjel kevesebb, mert akkor a legtbbjk - hasonlan a Kert-lak Tndrekhez - alszik. Akik virrasztanak, az j csendjrl beszlnek, a csillagok erejrl s a Fnyrl, amely bellk rad.
a Fny-virgok vilgtanak

a Dal-virgok nekelnek a Fs-virgokkal fslkdnek a Tndrlnyok,

de nha vegmosnak is hasznljk a Tndrhzak konyhiban a Mese-virgok elmondjk, milyen a szerelem a Szivrvny-virgok adjk a szneket a Bnat-virgok a szomorsgot a Harang-virgok a kacagst a Csillag-virgok az j fnyeit a Fehr-virgok a lelket a Piros- vagy Szerelemvirgok a szerelmet

a Tarka-virgok a tncot a Nyl-virgok a tavaszt az Alv-virgok pedig az szt idzik a H-virgok a kvncsi szemeket mutatjk a Szell-virgok a szrnyakat az j-virgok szemnek brsony sugart a Karcs-virgok kedves kezt a Legszebb-virgok t...
s az jjel Nyl Rzsa mellett van a Titkok Ablaka, amelyen t msik vilgokba lphetnk t.
Ezeken kvl mg szmtalan szebbnl szebb virg pompzik a Tndrkertben, annyi, hogy felsorolni is lehetetlen...
Az jjel Nyl Rzsa
A Tndrkert szebbnl szebb virgai kztt van egy, amelynek erejt jszaka lthatod meg: az jjel Nyl Rzsa.

Ha odamsz hozz, megrinted a szirmait s beszlsz hozz, elmondja neked az jszaka titkait, amit csak lt, de amikor mesl, te is ltni fogod. Elmondja, hogy az jszaka fnyesebb, mint a nappal, fnyei puhbbak, kedvesebbek s illatosabbak, mint a nappal fnyei. Az jszaka fnyei sznesek s hangjuk is van: lgyabb, desebb minden evilgi meldinl, mert a nyugovra trt vilg csendje szli ket. Aki a csendet hallgatja, az j dalait hallja. Aki a csendet hallgatja, boldog lesz, elgedett s bkessg tlti el, mert a csend hangjai a llek hangjai. Amikor hallgatod az jjel Nyl Rzst, zent hallgatsz, a legszebbet a vilgon. Amikor beszl hozzd, szved rmmel telik meg, mert ez a te igazi vilgod, ebben vagy otthon, ehhez simul tested-lelked. Ddelget, elringat ez a vilg, szemed megnyitja a msra, mindarra, ami tl van a testen, tl az anyagon, tl a fldn, tl a csillagokon. Az jjel Nyl Rzsa elvezet Istenhez.
Ha odamsz hozz s megrinted a szirmait, mindez a tied lehet, mert a Rzsa azrt l, hogy te is ljl, azrt virgzik, hogy te is virgba borulj, azrt nyjtja feld titokzatos-szp szirmait, hogy szolgljon, hogy elvigyen, messzire, tl mindenen.
Menj ht hozz minden nap, amikor mr csak a csillagok vilgtanak. Menj, mert vr rd. Amikor nappal van s ers fnyek trnek a lelkedre, gy tnik, a Rzsa lomba merlt. Pedig nem gy van: a nappal neki a felkszls ideje, mint neked is lesz, ha megtapasztalod az erejt s szpsgt, s azutn minden jjel elmsz hozz. Akkor a te nappaljaid is a felkszls ri lesznek, habr a vilg szemben a mindennapi dolgodat vgzed. De bell: felkszls az ji Tallkozsra Vele, Aki Elvisz, Vele, Aki Megszabadt. A nappal riban ert gyjttk mindketten, s jjel, amikor megrinted, ertk sszeaddik s legyz minden akadlyt. S minden ilyen tallkozs utn mg ersebbek, mg szebbek lesztek, mg jobban vrjtok a kvetkez jszakt. Majd lassan a nappalok lomkpp szeldlnek, knny lebegss vlnak, s akik tallkoznak veled, csodlkozva tapasztaljk, hogy milyen szp vagy s nem rtik, mirt ragyog az arcod. Ha elmondod nekik, hogy azrt, mert minden jjel elmsz az jjel Nyl Rzshoz, megrinted a szirmait, beszlgettek s elmentek a vilgokon tlra, udvariasan blogatnak s elfoglaltsgukra hivatkozva gyorsan tovbbllnak.
De te msz tovbb az utadon; napvilgnl: ahova kell, jjel: ahova vgysz, hozz, a teljeshez, az ershz, a szabadthoz, a kedveshez. A vgyaidhoz. S akkor mr nem fogsz annyit srni, mint rgen, mert talltl valakit. Nem fog olyan gyakran fjni a szved, mint rgen, mert valaki meghallgat. Nem rzed annyira rabnak magad, mert messze szllhatsz. s nem fogsz annyira flni attl, ami az let utn jn, mert a Rzsa megmutatja azt neked. Megmutatja az igazi letet, ahol ott lesz is s mg sokan, akiket szerettl, akik utn vgytl, akiket nem rinthettl, akiket nem szlthattl. Ott lesz mindenki, aki kedves neked, s ott egyek lesztek. Az jjel Nyl Rzsa pedig illatval betlti a lelkedet s puha szirmaival rk simogatsba ringatja fradt arcodat.
Vele minden perc lom lesz s a perceknek nem lesz vge, mert a Rzsa kzelben az id megsznik, az anyag felolddik az jszaka fnyeiben, s mr semminek sem lesz jelentsge, csak a vele egytt ltezsnek. Nem lesz kvnsg, nem lesz hiny, nem lesz szksg, mert a Rzsa mindent odaad, amire szksged van, hiszen minden. S ami itt knos erfeszts volt, ott knny tnc lesz, ami rekedt shaj, ott tndr-nek, ami itt olthatatlan tz volt, ott eggyvls lesz. Ott nem kell krdezned szzszor, ezerszer, vgtelenszer: "Hol vagy?", mert ott lesz, akit egy leten t hvtl, akire egy leten t vrtl. Ott lesz, megfogja kezed, rd mosolyog s azt mondja: "Itt vagyok! rkre! Menjnk a mi otthonunkba, ltessnk rzst a kertnkbe, olyat, amelyik jszaka virgzik. S ha szrba szkken, bimbi virgg pattannak, ltogassuk meg, rintsk meg a bvs szirmokat s beszlgessnk vele, mert mi az gyermekei vagyunk! Menjnk, mert vr az otthon s vr a kert, ahol minden jjel kibontja szirmait az jjel Nyl Rzsa."
Amirl a Csend-sarok mesl
Amikor a Tndrkert laki elfradnak az rk tncban, az rk kacagsban s az rk boldogsgban, vagy szomorak lesznek, mert hosszabb-rvidebb idre kedvesk kimegy a vilgba megsimogatni azokat, akik nluk is szomorbbak s bnatosabbak, szval, akikkel mindezek trtnnek, elmennek a Tndrkert egy tvoli, rejtett zugba, ahol csend van, bkessg s nyugalom. Elmennek az rnykos fk al, hogy megpihenjenek, hogy tvollv kedveskkel beszlgessenek, hogy hallgassk a fk susogst, a madarak varzslaton tszrt nekt s sajt lelkk hangjait.
Akrmennyien mennek is egyszerre a Csend-sarokba, ott mindig egyedl lesznek, mert a Kertnek ez a legvarzslatosabb rsze.

Aki ide jn, csak a krltte lv termszetet ltja, mert a Kertet alapt Els Tndrek gy teremtettk ezt a sarkot.
Nem kell sokat menni, hogy a fradtak s a szomorak elrjk a nyughelyet, mert a Kertben nem lpkednek, hanem gondolat-szrnyon szllnak a lakk, melyhez a hajtert a szv dobbansai s a vilgbl hozott emlkek adjk. Ezrt szp mindig a Tndrkert fve. Senki nem tapossa le, mg akkor sem, ha estre kelve vidm nekszval krbelik a Tzet s megidzik belle a gondolataikat. A Tz bellk fakad, s nemcsak tndr-fnye s bolyhos-melege van, hanem nekel s tncol is a fsznyeg felett. Igaziak a lngjai, mert a lelkek lngban gnek: a szerelem, az akars, a kzdelem, a shaj, a vgy s a mlt lngjai tplljk szntelen a Tndrek lelkt is, hogy azok ki ne aludjanak.
A lngok tnca nha knnyed s jtkos, mert boldogok a tz krl lk, nha hirtelen feltr, majd alig pislkol, mert van kzttk, akinek elveszett a fele lelke s most - mindig - ktsgbeesetten keresi, mert nlkle nem lehet lni. Szeretne az gig trni, tlltni a Kerten, ki a vilgba, htha megpillantja t, akivel egyszer mr egyek voltak, vagy egyek szerettek volna lenni. Szeretne tnylni a Falon, lerombolni a Kaput, hogy jjjn be ide az egsz vilg, mert azzal egytt biztosan is bejn. De amikor kinz a vilgba, stt homlyt lt, rtelmetlen zajokat hall, durva vltseket, egyetlen masszv gyrt arctalan emberek s anyagok szrke tmegt. S hiba prblja sztvlasztani az arcokat, hogy meglelje t, nem kpes r. Ekkor lelknek lngja aprv vlik, majdnem kihuny.
Ezt ltva, a mellette lk gyengden krbefogjk, megrintik az arct s csendesen nekelnek neki. gy a halni kszl llek ismt erre kap, mert rzi: nincs egyedl, s feltmad benne, a legeslegmlyben egy alig hallhat, de szikla-ers gondolat: Htha...
Ezt meghalljk a tbbiek is, mert Tndrorszgban mindenki hall mindent. Ott nincs titkolni val, mert a Kert laki jk s szpek. S amint meghalljk a remny hangjt, elmosolyodnak s krusban elismtlik azt. Az ezernyi "Htha..." s "Igen!" bvs dallama szrnyra kel a Tz krl, krtncba kezd a szomor krl.
Azutn mindannyian felllnak a Tz melll, kzenfogjk a szomort s azt mondjk neki:
- Most pedig menjnk el a Csend-sarokba s pihenjnk.
Kz a kzben elindulnak a fk al, a bokrok al, a Kristlypatak partjra. tkzben virgot szednek s odaadjk annak, akit ksrnek, hogy amikor lel a Csend Padjra, tegye maga mell s beszlgessen velk. Amikor az erd srsdni kezd, s mr csak egy keskeny svnyt hagy szabadon a varzslat, a tbbiek htramaradnak, s akit ksrtek, egyedl indul tovbb.
A Csend-sarok a magnyossg helye, ide a madarak is ritkn tvednek; csak nha-nha szllnak le a kis tiszts kzepn az s-tndridben fellltott faragott kmedence szlre, szomjukat oltani. A medence soha ki nem fogy hs vize j ert ad a szrnyaknak, a kedves lnyek tovaszllnak, s marad a csend, a tiszta szell s a magny.
Akit ksrtek, lassan odaballag a medence melletti durvn faragott fapadhoz, lel, becsukja a szemt s lmodik.
lma egszen valszer, mert a Tndrlmokban er van, amelyet az sk s a Kert ereje ad nekik. Az er segtsgvel az lmod tovaszll, ki a vilgba, be a szrke massza kz, olyan kzel annak rszeihez, hogy mr kivehetk lesznek az egyes trgyak, sznek, zajok, arcok. Az er fnybe bortja az emlkezst is, mert a keresnek emlkezni kell arra a pillanatra, amikor lelknek msik fele elment tle. Mindenre emlkeznie kell, hogy jra megtallja t! Az er tallkonysgot ad, hogy merre induljon, s hogyan lpjen tl a nehzsgeken. S az er ert is ad, hogy brhol is tallja lelknek felt, brmilyen krlmnyek kztt, magasan vagy mlyen, Mennyorszgban vagy a pokol fenekn, ne rendljn meg, hanem boldogsg tltse el, mert megvan az, aki hinyzik! Az er hatrozottsgot is ad, hogy amikor rlelt, egyetlen mozdulattal kiragadja vilgi brtnbl, maghoz lelje s azt mondja neki:
- Itt vagyok, tid vagyok jra, s te az enym! Menjnk, ne nzznk htra, mert ami mgttnk van, az a volt, ami elttnk: az a most s a lesz. A mink - rkre.
A Tndrkert ereje szrnyakat ad, hogy szllni tudjanak, knnyedn, gyorsan, szrevtlenl, legyzve minden akadlyt, amit a vilg llt eljk a visszatjukon, treplve a legmagasabb hegyeken, a legzordabb vidkeken, nem trdve az utnuk kap vad karmokkal, az ocsmny vltsekkel, az igazsgokkal, a hazugsgokkal, a vdakkal, az tletekkel. Nem trdve senkivel s semmivel, csak egymssal. Mert most mr csak ez szmt, hiszen ez az let, ez a teljessg, ez a gygyuls, mert a kettbl jra ltrejtt az Egy. Ami valaha sztszakadt, most sszeforrt, a vgtelen seb eltnt a test hibtlan puha brsony, a llek ujjong fny, mert a kettbl Egy lett.
S amikor visszarkeznek - most mr Egyknt - a Csend-sarokba, lelnek a padra s nzik az rk let vizt csipeget Tndr-madarakat.
Amikor felbred lmbl, akit ksrtek, valakinek a kezt rzi a kezben. Ismers, meleg kezet, amely eddig csak az emlkeiben s vgyaiban ltezett. A kz gyengden megszortja az vt, s rnz arra, akit lmban megtallt s ide hozott.
Mosoly lt mosolyt, szemek ltnak szemeket, ajkak rintenek ajkakat, kezek fondnak ssze, mert a Tndrkertben a legkisebb lak is tudja, hogy
t meg t az tz tz meg tz az hsz hsz pedig EGY Mi!
S amikor eltelik egy szakasz az idtlen idbl, kz a kzben vgigmennek az erdei svnyen ki a fnyre, melegre, tncra, nekre - a soha vget nem r boldog letre. S most mr k is ksrkk vlnak, szolglva a szomork kifogyhatatlan radatt.
Tovbbi virgok a Tndrkertbl
A Szerelemvirg, amely termszetesen piros.
A Fny-virgok az est lmpsai.
A Fs-virggal fslkdnek a Tndrlnyok, amikor a Tndr-blba kszlnek s nagyon szpek akarnak lenni. A Fs-virgban varzser rejlik, ettl a szpek mg szebbek lesznek, a boldogok mg boldogabbak, s aki szomor, remny kltzik a szvbe. Ennek ellenre a Fs-virgot a Tndr-konyhkban nha vegmosnak is hasznljk.
A Bambuszknnyek a vilgban bolyong Tndrlelkekre emlkeznek.

|